Brazil debuts in surfing with victory; there’s also skateboarding and judo at night

10

Italo Ferreira is classified for the round of 16; Medina competes at 9:40 pm

The Brazilian Ítalo Ferreira won the first heat disputed by the surf male of Tokyo 2020 Olympics and is classified for the round of 16. Another representative from Brazil, Gabriel Medina, enters the sea at 9:40 pm.

This is the sport’s debut year at the Olympic Games, as well as the sport of skate, which will also have its first competitions this Saturday night, from 8:30 pm (Brasilia time), at the Ariake Urban Sports Park.

The Brazilian representatives are Kelvin Hoefler, Felipe Gustavo and Giovanni Vianna.On Sunday, also from 8:30 pm, it will be the turn of Pâmela Rosa, Rayssa Leal and Letícia Bufoni to represent Brazil.

Check the schedules for upcoming competitions:

  • 9:00 pm: Men’s Skate
  • 10:20 pm: Women’s Surfing
  • 22:42: Men’s Taekwondo up to 68kg
  • 23:00: Men’s Beach Volleyball — Evandro and Bruno Schmidt x Grimalt M and Grimalt E
  • 23:00: Women’s Handball — Brazil x Russia
  • 23:14: Men’s Judo under 66kg — Daniel Cargnin vs. Mohamed ABdelmawgroud
  • 23:49: Female Judo up to 52 kg — Larissa Pimenta x Agata Perenc

Sunday (25)

  • 01:47: Canoeing K1 Women
  • 2:00 am: Men’s Table Tennis
  • 02:00: Women’s Simple Table Tennis
  • 02h35: Men’s Laser Sailing
  • 03:05: Sail RS:X Female
  • 5:30 am: Men’s Football — Brazil vs Ivory Coast
  • 07h06: Boxing – Wanderson Oliveira x Wassem Salamana
  • 7:22: Swimming — Men’s 200m freestyle
  • 8:19 am: Swimming — 100m backstroke Male
  • 8:20 am: Women’s Artistic Gymnastics
  • 9:10 am: Swimming — 4x 100m freestyle Men
  • 9:45 am: Women’s Volleyball — Brazil x South Korea
  • 6:30 pm: Men’s Individual Triathlon (final)

Monday (26)

  • 00h05: Men’s Laser Sailing
  • 00:05: Sail RS:X Female
  • 00h40: Badminton Individual Feminino — Fabiana Silva x Marija Ulitina
  • 02:00: Men’s Individual Badminton — Ygor Coelho x Georges Julien Paul
  • 03h00: Ciclismo Mountain Bike — Cross-country Masculino
  • 7:29 am: Swimming — 200m Male Butterfly
  • 7:54 am: Women’s Featherweight Boxing
  • 8:32 am: Swimming — 1500m female freestyle
  • 9:45 am: Men’s Volleyball — Brazil x Argentina
  • 6:30 pm: Individual Women’s Triathlon
  • 10:00 pm: Men’s Table Tennis
  • 23:00: Women’s Handball — Brazil x Hungary
  • 23:35: Women’s Judo under 63kg — Ketleyn Quadros x Cergia David

Thanks for reading the EXAM! How about becoming a subscriber?

Get unlimited access to the best content of your day. In just a few minutes, you create your account and continue reading this article. Come on?

It’s just a moment before you release your access.

digital exam

BRL 3.90/month
  • R$9.90 after the third month.
  • Access whenever and wherever you want.
  • Unlimited access to EXAME Invest, macroeconomics, markets, career, entrepreneurship and technology.

Sign it

annual digital exam

BRL 99.00/year
  • R$ 99.00 in cash or in up to 12 installments. (BRL 8.25 per month)
  • Access whenever and wherever you want.
  • Unlimited access to EXAME Invest, macroeconomics, markets, career, entrepreneurship and technology.

Sign it

palheta smll Brazil debuts in surfing with victory; there's also skateboarding and judo at night

See too

4189909